Chinlone – czym jest ten sport?

Są na świecie sporty, które mało kto zna, a dają wiele frajdy. Jednym z takich sportów może być chinlone pochodzące z Birmy. Jego inna nazwa to caneball, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza piłkę trzcinową.

Na czym polega gra chinlone?

Chinlone jest narodowym sportem Birmy. Należy do sportów niekonkurencyjnych, co oznacza, ze zawodnicy grają jako jedna drużyna. Gra się zwykle w sześć osób. Piłka używana do gry stworzona jest z rattanu, który jest ręcznie utkany. Rattan ma charakterystyczne brzmienie, które można usłyszeć po uderzeniu. Chinlone polega na przekazywaniu sobie piłki stojąc w kręgu. Zawodnicy grają w tę grę bez użycia rąk. Jeden zawodnik stoi w środku okręgu i reszta podaje mu piłkę. Gra polega na jak najdłuższym podawaniu sobie piłki tak, aby nie dotknęła podłoża. Można to robić na różne sposoby. Liczy się kreatywność gracza. Sport ten jest dla wszystkich: mężczyzn, dzieci i kobiet. Można grać w grupach samych mężczyzn, samych kobiet albo samych dzieci, ale nie ma problemu z łączeniem grup niezależnie od płci, czy wieku. W związku z tym, że w grze uczestniczy tylko jedna drużyna bardziej niż na rywalizację kładzie się w niej nacisk na dobrą zabawę. Z perspektywy osoby postronnej gra może wyglądać jak taniec.

Odmiany chinlone – to warto wiedzieć

W języku birmańskim chinlone tłumaczone jest jako okrągły koszyk. Zalicza się ją do gier piłkarskich. Jest kilka odmian gry, które przyjęły się w różnych obszarach świata. Należą do nich: sepak takraw w Tajlandii, sepak raga w Malezji, Singapurze oraz na obszarze Indonezji, sipa na Filipinach, kator w laosie, da cau w Wietnamie, jianzi w Chinach i na Tajwanie, kemari w Japonii oraz jegichagi w Korei Południowej.