Vacuum – prawdziwy hit wśród osób uprawiających sporty sylwetkowe

Brzuch to taka część naszego ciała, której treningi bywają bardzo często pomijane na rzecz partii takich jak plecy, pośladki czy też nogi.

Trening brzucha – jak uzyskać optymalne efekty?

W wielu środowiskach panuje także przekonanie jakoby trening brzucha nie był właściwie potrzebny- przecież brzuch angażowany jest do pracy podczas większości ćwiczeń głównych takich jak chociażby przysiady, wykroki lub martwy ciąg.

Pamiętajmy jednak, że ,,silny core” gwarantuje nam utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz redukcję bólu dolnego odcinka kręgosłupa, czyli tak zwanych lędźwi. Mało tego rolą mięśni brzucha jest ochrona znajdujących się wewnątrz jamy brzusznej narządów i organów wewnętrznych. Jeżeli nie przepadach za morderczymi treningami na płaski brzuch i nie chcesz katować się nimi podczas popularnych zajęć w klubach fitness, czy też samodzielnie w trakcie swoich treningów – koniecznie wypróbuj vacuum.

Jak poprawnie wykonywać vacuum?

Chociaż ćwiczenie jakim jest vacuuum wydaje się bardzo proste – to w praktyce do najłatwiejszych nie należy. Najważniejsze jest opanowanie właściwej techniki i nauka tak zwanego pozornego wdechu oraz oddychania torem dolno – żebrowym. Vacuum możesz wykonywać w wielu pozycjach – leżącej, siedzącej, w klęku oraz w pozycji stojącej. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z vacuum zacznij od pozycji leżącej. Pamiętaj, aby być na czczo lub przynajmniej w odstępie kilkugodzinnym od jedzenia i picia.

Vacuum – postępuj według instrukcji:

  • weź bardzo głęboki wdech, a następnie całe powietrze wypuść
  • zassaj powietrze jamą brzuszną i postaraj się wytrzymać około 15 sekund
  • wypuść powietrze
  • powtórz całą czynność kilka razy

Do niedawno vacuum było bardzo mało znanym ćwiczeniem, stosowanym głównie w rehabilitacji. Obecnie to właściwie jedyne ćwiczenie, które wykonywane w sposób prawidłowy regularnie, przy odpowiedniej diecie pozwala na zmniejszenie talii.