Kreatyna – jak korzystać z tego suplementu?

Kreatyna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów na całym świecie stosowanych przez sportowców. Jest doskonale przebadana przez naukowców. Jej odkrycie datuje się na rok 1832. Nazwa kreatyna pochodzi od greckiego wyrazu kreas, czyli mięso.

Jako związek chemiczny występuję jako kwas beta metyloguanidynooctowy. Zbudowana jest z trzech aminokwasów: argininy, metioniny i glicyny. Powstaje naturalnie w ciele człowieka. W organizmie produkowana jest powoli, więc warto ją stosować jako suplement diety. Przechowywana jest w ścięgnach oraz mięśniach. Dopiero w latach 90 odkryto jej pozytywne działanie na wzrost masy mięśniowej oraz wytrzymałość.

Jak działa kreatyna?

Jej najbardziej pożądanym efektem jest pomoc w syntezie białek. Pozwala to szybciej zwiększyć beztłuszczową masę mięśniową. Kreatyna łącząc się z fosforanem, tworzy fosfokreatyne w komórkach mięśniowych. Jej rozkład prowadzi do powstawania pokładów energii, dzięki którym można dłużej i ciężej trenować. Bardzo dobrze działa także na regenerację oraz wspomaga gojeniu się ran. Jest odpowiedzialna za zmniejszanie zakwaszenia mięśni, przez co nie odczuwamy tak efektu „zakwasów” w kolejnych dniach po treningu.

Do najbardziej znanych rodzajów kreatyny należą:

  • Monohydrat kreatyny – jest najczęściej stosowaną kreatyną. Składa się z połączonych cząsteczek wody i kreatyny. Posiada szybkotrwałe działanie, które powoduje zwiększanie masy mięśniowej. Jego efektem może być retencja wody w organizmie.
  • Jabłczan kreatyny – jest połączeniem kwasu jabłkowego z kreatyną. Posiada podobne działania do monohydratu, z tym że nie zatrzymuje wody w organizmie. Jest także łatwiej przyswajalny, przez co mniej odczuwany w żołądku. Polecany jest dla sportowców, którzy chcą poprawić swoje osiągi, nie zwiększając masy ciała.
  • Staki kreatynowe – są połączeniem kreatyny wraz z dodatkowymi składnikami wspomagającymi jej działanie.