Spędzasz wiele godzin na siłowni, wylewasz siódme poty biegając na bieżni pod górkę i uczestnicząc w morderczych spinningach, a Twoja waga nadal stoi w miejscu? Być może za mało zwracasz uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu?
Dieta i aktywność fizyczna stanowią nieodłączną parę w trosce o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Poznaj dietę low carb, której korzyści zdrowotne przekonały już wiele osób na całym świecie.
Low carb, czyli jak?
Low carb to dieta niskowęglowodanowa. Niekórzy określają ją jako siostrę diety keto, jednak low carb nie jest aż tak restrykcyjna i nie obcina tak drastycznie ilości węglowodanów. Jest to jednak dieta wysokotłuszczowa, w której znacznie ogranicza się podaż węglowodanów (pieczywa, makaronów, ryżu i innych produktów zbożowych) na rzecz większej ilości mięsa, ryb i jajek. Początkowo może być trudno pożegnać się z poranną bułeczką na śniadanie czy miską spaghetti, ale efekty potrafią przerosnąć oczekiwania.
Low carb dla Twojego zdrowia
Przede wszystkim low carb wpływa na regulację gospodarki insulinowo-cukrowej, dzięki czemu przestajesz mieć apetyt na słodkie i nie dopada Cię senność po posiłku. W znaczący sposób poprawiają się wyniki krwi osób z insulinoopornością i cukrzycą typu drugiego. Metabolizm przyspiesza, nadmiar wody jest usuwany z organizmu, dzięki czemu znikają opuchlizny i uczucie ciężkości. Przy dobrze skomponowanej diecie, najlepiej pod okiem dietetyka lub na podstawie gotowych jadłospisów przygotowanych przez wykwalifikowaną osobę, poprawia się również stan skóry, włosów i paznokci. Utrata kilogramów jest również widoczna.
Bez głodówek i dużego deficytu kalorycznego, waga systematycznie spada. Posiłki są sycące i smaczne, a przy tym bardzo zdrowe i często łatwe w przygotowaniu. Low carb to świetne wsparcie dla treningów na siłowni ze względu na dużą podaż białka, ale na początku warto obserwować organizm i nie rzucać się na najtrudniejsze treningi, tylko dać sobie czas.
Efekty są, ale ja na takiej diecie czuję się pozbawiony energii.