Regeneracja i oczyszczanie wątroby – co może pomóc?

Pierwsze miesiące wiosny są czasem oczyszczenia i odrodzenia, dlatego nie bez powodu wielu specjalistów z dziedziny żywienia doradzają rozpoczęcie oczyszczania organizmu właśnie po zakończeniu zimy. Bardzo ważnym elementem, który wspomaga usunięcie toksyn z organizmu, jest regeneracja wątroby, która odpowiada za wiele funkcji w całym naszym organizmie. W okresie pozimowym organ ten osiąga szczyt swoich możliwości. Jak jeszcze lepiej go wesprzeć w regeneracji? Odpowiedź w poniższym artykule.

Regeneracja wątroby a zdrowy tryb życia

Zimowe miesiące skłaniają nas do spożywania wielu tłustych i często ciężkostrawnych dań, które mają nam zapewnić odpowiednią ilość energii, którą pożytkujemy w ciągu dnia. Kiedy nadchodzi wiosna, zachodzą procesy fizjologiczne, które umożliwiają nam zrzucanie tego, co przyjęliśmy poprzedniej pory roku. Dużo zależy zatem od zdrowej diety, w której warto unikać spożywania przetworzonych i tłustych produktów, które obciążają wątrobę. Zamiast tego, lepiej wdrożyć do swojej diety świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe czy chude mięsa.

Nie warto jednak rezygnować ze zdrowych tłuszczów, które pochodzą od ryb, a także awokado czy orzechów. Dobrze jest również wzbogacić swoją dietę o pokarmy bogate w błonnik, takie jak nasiona lnu czy otręby, które pomagają w naturalnym oczyszczaniu organizmu. Błonnik bowiem odpowiada za przyspieszone działania wydalnicze.

Jakie naturalne środki wspomagające wątrobę można wyróżnić?

Na wyróżnienie w zakresie naturalnych środków, które wspomagają regenerację wątroby, zasługuje ostropest plamisty, znany również jako „sylimaryna”. Jest on jednym z najpopularniejszych naturalnych środków, które wykazują właściwości ochronne dla wątroby i przyczyniają się do regeneracji komórek wątrobowych. Ostropest plamisty herbata może być stosowany w formie suplementu lub jako napar z nasion rośliny. Regularne spożywanie tego środka może przynieść korzyści w przypadku uszkodzeń wątroby, spowodowanych chociażby nadużywaniem alkoholu lub przyjmowaniem leków.

Drugim naturalnym środkiem, który może pomóc w oczyszczaniu wątroby, jest cytryna. Ten kwaśny owoc zawiera dużo witaminy C, który wspiera procesy detoksykacji w organizmie. Dodawanie świeżo wyciśniętego soku z cytryny do szklanki ciepłej wody i picie tego napoju rano najlepiej na czczo może pobudzić funkcje wątroby i stymulować proces oczyszczania. Regularne picie takiego roztworu pomoże nam skutecznie wesprzeć ten organ w intensywnej regeneracji.