Zalety treningu siłowego – proste i skuteczne ćwiczenia z obciążeniem

Wzrost mięśni uzależniony jest od dwóch kluczowych składników. Pierwszym z nich jest odpowiednio zbilansowana dieta – o właściwie dobranej kaloryczności, a także podaży białka. Drugim równie ważnym elementem pozostaje dobranie treningu, gdyż pożądane zmiany w objętości tkanki mięśniowej wymagają dostarczenia właściwego bodźca.

Jak prawidłowo i skutecznie wykonywać trening siłowy?

W trakcie treningu siłowego dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które w momencie regeneracji (na przykład podczas snu) rozrastają się za sprawą dostarczania im odpowiedniego budulca (odpowiednia ilość białka oraz kalorii).

Proces ten możliwy jest dzięki włączeniu do swojego planu treningowego ćwiczeń siłowych. Stopniowe progresowanie z ciężarem jest najlepszą drogą do osiągnięcia tego efektu. Jest to równie istotne w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.  Dodatkową zaletą treningu siłowego jest możliwość dobierania ćwiczeń pod odpowiednie partie. W takim przypadku kobiety mogą zadbać o właściwą zmianę proporcji swojej sylwetki bez obawy, że będą wyglądać zbyt męsko. Ten argument z pewności zachęci wiele pań do skorzystania z usług siłowni. O właściwe dobranie planu treningowego oraz poprawność wykonywanych ćwiczeń zatroszczy się trener personalny, którego usługi oferuje znaczna większość siłowni.

Trening siłowy – w domu czy na siłowni?

Efekty możliwe do osiągnięcia w domu wiążą się z pewnymi ograniczeniami, które wynikają z braku dostępności do odpowiednich ciężarów. Siłownia zapewnia dostęp do sprzętu/wolnych ciężarów, dzięki którym nie trzeba się martwić o to, że mięśnie przyzwyczają się do pewnego obciążenia. Trening siłowy w domu jest oczywiście możliwy, jednak należy zadbać o zakup odpowiedniego wyposażenia.

One thought on “Zalety treningu siłowego – proste i skuteczne ćwiczenia z obciążeniem

Dodaj komentarz